Jsou diamanty stále investiční příležitostí a udrží dlouhodobě svojí hodnotu?

Infračervená spektroskopie, zobrazování pomocí utrafialového světla ve speciálním přístroji, využití rentgenu nebo gemologická laboratoř.

Říkáte si co to je za slova? Co to je za přístroje?

Právě jste si přečetli seznam metod kterými lze oddělit uměle vyrobené brillianty od těch přírodních. 

Logickou otázkou je - může laik rozpoznat pravý briliant od syntetického? Odpoveď je brutálně prostá. Ne nemůže. Neexistuje široce dostupný nástroj kterým by si amatérský investor do briliantu mohl zkontrolovat pravost, oddělit syntetiku od přírody.

Uměle vytvořit briliant lze se speciální technologíí která simuluje podmínky za kterých diamanty vznikaly v přírodě. Velký tlak a horko jsou základní požadavky pro výrobu umělých briliantů. A protože tento typ technologií je již běžně využíván, dochází nutně k briliantové inflaci. Drahých kamenů již nikdy nebude konečné množství, pořád budou přibývat další a další uměle vytvořené kameny, které budou tlačit cenu přírodních diamantů níže a níže.

Zlato oproti tom ještě nikdy nikdo uměle nevytvořil a zatím není technologie která by se tomuto cíli byť jen blížila. Zlata je na světě končné množství, jednou se zcela jistě vyčeprají jeho zásoby. Proto zlato zůstane drahým kovem, proto si udrží svou hodnotu, proto bude bezpečným přístavem pro peníze.

Cena zlata se chová stejně jako ceny ostatních aktiv z burzy. Je ovlivněna nabídkou a potávkou a informacemi které jsou dostupné vlané většině investorů. Kdežto cenu briliantů začíná tlačit dolů nápor syntetiky, kterou prakticky nezle odlišit od pravých kamenů.

Otázka je jasná - uložili byste svoje peníze do komodity jejíž hodnotu začíná setrvale snižovat tlak uměle vyrobené konkurence???

Uložili peníze tam kde bude i horší likvidita? Protože kdo si od Vás koupí briliant když nebude jasně prokazatelný jeho původ? 

Diamanty jsou věčné řiká staré přísloví. Bude to plati i v době syntnetických kamenů nerozeznatelných od originálů?

Je možné že jsme svědky začínajícího konce jedné epochy ve které briliant znamenal moc a bohatství.

zpracoval jiri.bohuslav@profihotovost.cz zdroj kitco.com. metalsdaily.com

analýzy zastavarna praha

Zpět na výpis novinek