Co bude s cenou zlata v novém roce?

Minulý rok byl pro zlato velmi dobrý. Za rok cena narostla cca o 13% přičemž dvakrát zaznamenala rekord. Květen a prosinec byly ty měsíce kdy jsme zlato obchodovali za nejvyšší ceny v historii.

Minulý rok byl pro zlato velmi dobrý. Za rok cena narostla cca o 13% přičemž dvakrát zaznamenala rekord. Květen a prosinec byly ty měsíce kdy jsme zlato obchodovali za nejvyšší ceny v historii. K tomuto vývoji napomohly těžké časy, kterými si procházel a ještě bude procházet svět. Válka na Ukrajině, konflikt v Gaze nebo pády bank v USA podpořily pohyb ceny zlata směrem k absolutním výšinám. Samozřejmě i akce velkých centrálních bank v boji proti inflací tlačily cenu zlata směrem vzhůru.

Co bude v novém roce? Inflace ještě neodezněla, můžeme čekat že se centrální banky budou chovat podobně jako loni. Můžeme čekat že budou pokračovat v nákupech zlata, což je dalším faktorem pro růst ceny. Válka na Ukrajině i v Gaze zatím nespějí ke konci, další faktor pro růst ceny.

Letos se přidá ještě další prorůstový faktor. Tím je politická nejistota v USA, která plyne z nepředvídatelných výsledků nastávajících prezidentských voleb. Na přiloženém grafu je vidět že cena zlata vždy před klíčovými volbami v USA rostla.

Shrnuto - předpokládat že cena zlata poroste, že překoná svá historická maxima a že zlato bude dobrou investicí je realistické.

Zpět na výpis novinek